Neurostymulacja z wykorzystaniem prądów TENS

Przezskórna neurostymulacja (TENS) to terapia polegająca na stosowaniu słabych impulsów elektrycznych do stymulowania nerwów w celu zmniejszenia bólu i poprawy funkcji mięśni. Jest to bezpieczna i nieinwazyjna metoda leczenia bólu, która może być stosowana osobno lub jako uzupełnienie innych terapii. TENS wykorzystuje niskonapięciowe impulsy prądu elektrycznego, które są dostarczane do skóry przy pomocy elektrod umieszczonych na jej powierzchni. Elektrody są podłączone do przenośnego urządzenia, które kontroluje częstotliwość i intensywność impulsów.

Prądy TENS – jak wybrać odpowiedni rodzaj?

Wybór rodzaju prądów TENS zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i rodzaju bólu, który wymaga leczenia. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą lub innym specjalistą, aby ustalić najlepszy rodzaj TENS i parametry zabiegu odpowiednie dla konkretnego przypadku. Wśród jakich typów prądów możemy wybierać?

·        Prądy konwencjonalne – polegają na aplikowaniu impulsów elektrycznych o stałej częstotliwości i niskiej intensywności. W zależności od ustawień urządzenia, impulsy mogą być dostarczane w sposób ciągły lub z przerwami.

·        Prądy akupunkturowe- są bardzo podobne do prądów konwencjonalnych, z tą różnicą, że częstotliwość impulsów jest zazwyczaj wyższa. W tym przypadku impulsy są dostarczane seriami lub w cyklach, w zależności od rodzaju urządzenia.

·        Prądy modulowane – cechuje się różnorodnością impulsów poprzez zmianę ich częstotliwości, intensywności i długości w trakcie zabiegu. Taki sposób działania zapobiega przyzwyczajeniu się do  jednego rodzaju impulsu.

·        Brief Intense – to metoda stosowana głównie w przypadku ostrego bólu. W BIT stosuje się krótkie, intensywne impulsy o dużej częstotliwości i niskiej amplitudzie. Impulsy są dostarczane przez kilka sekund, a następnie przerywane na krótki czas. Ta sekwencja jest powtarzana kilka razy podczas jednego zabiegu.

·        Burst – tego typu prądy wybierane są głównie w przypadku przewlekłego bólu. Mają one na celu stymulację naturalnych mechanizmów przeciwbólowych organizmu poprzez pobudzanie wydzielania endorfin.

Czy warto zdecydować się na terapię z wykorzystaniem prądów TENS?

Zastosowanie prądów TENS w terapii bólu jest coraz popularniejsze z uwagi na pozytywne opinie na temat ich skuteczności. Badania naukowe potwierdzają, że prądy TENS mogą być skuteczną metodą leczenia bólu o różnej etiologii. Neurostymulacja z ich pomocą polega na aplikowaniu prądów elektrycznych przez skórę w miejscu, gdzie odczuwany jest ból. W przypadku niektórych schorzeń, takich jak przewlekły ból neuropatyczny, TENS może być bardziej skuteczny niż leki przeciwbólowe. Zabiegi z użyciem neurostymulacji  można przeprowadzać w warunkach ambulatoryjnych, co znacznie ułatwia ich stosowanie. Terapia za pomocą TENS jest przydatna nie tylko podczas leczenia dolegliwości bólowych, może ona również poprawić funkcjonowanie mięśni, przyspieszyć gojenie się tkanek, a także zmniejszyć napięcie i stres.