Porady

Czym jest elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa EMS/NMS?

Elektrostymulacja nerwowo-mięśniowa EMS/NMS to technika terapeutyczna, która polega na zastosowaniu prądu elektrycznego do stymulacji nerwów i mięśni. Podczas elektrostymulacji, elektrody umieszczone na skórze są podłączone do generatora impulsów elektrycznych, który przesyła je do mięśni. Pobudzenie mięśni do pracy przy użyciu elektrostymulacji często wykorzystywane jest w rehabilitacji po urazach lub operacjach, w przypadku niedowładów mięśniowych oraz w treningach sportowych w celu zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni.

Kiedy warto zdecydować się na elektrostymulację mięśniową?

Elektrostymulacja mięśniowa (EMS) może być stosowana w wielu przypadkach, w zależności od celu terapeutycznego lub treningowego, który chcemy osiągnąć. W jakich sytuacjach warto się na nią zdecydować i jakie efekty można osiągnąć dzięki elektrostymulacji?

·        W czasie rehabilitacji po urazach i kontuzjach – EMS może pomóc w odbudowie tkanek, poprawie zakresu ruchu oraz wzmocnieniu osłabionych mięśni bez dodatkowego obciążania stawów.

·        W celu zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni –  to skuteczne narzędzie w budowaniu mięśni, szczególnie w przypadku osób, które nie są w stanie wykonywać intensywnych ćwiczeń siłowych ze względu na kontuzje, choroby lub inne ograniczenia fizyczne.

·        EMS może przyczynić się do poprawy wydolności fizycznej poprzez zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni oraz poprawę ogólnej kondycji organizmu.

·        EMS ma korzystny wpływ na skórę poprzez pobudzenie krążenia krwi i limfy, co przyczynia się zwiększenia jej jędrności, wygładzenia i skorygowania niedoskonałości. Elektrostymulacja mięśniowa pomaga również w redukcji cellulitu.

·        Tego rodzaju zabieg sprawdza się także podczas redukcji tkanki tłuszczowej, tym samym pomagając zgubić nadprogramowe kilogramy bez żadnego wysiłku.

·        Elektrostymulator z powodzeniem stosowany jest w terapii nietrzymania moczu poprzez wzmocnienie mięśni dna macicy.

Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem stosowania EMS należy skonsultować się ze specjalistą, który określi odpowiednią dawkę i metodykę stymulacji, a także wykluczy możliwe przeciwwskazania. Specjalista oszacuje również na jakie efekty możemy liczyć.

Częstotliwości stosowane w elektrostymulacji mięśniowej EMS

Wybór odpowiedniej częstotliwości w elektrostymulacji EMS zależy od celu terapeutycznego i rodzaju mięśni, które mają być stymulowane. Pod uwagę należy wziąć również takie parametry jak wiek, płeć i poziom aktywności fizycznej pacjenta. Zwykle wyróżnia się trzy zakresy częstotliwości. Niskie częstotliwości (1-10 Hz) sprawiają, że mięśnie są lepiej dotlenione. Są one stosowane głównie w celach relaksacyjnych, a także jako drenaż limfatyczny. Średnich częstotliwości (20-50 Hz) używa się do poprawy struktury mięśni i zwiększenia ich siły. Wysokie (60-90 Hz) z kolei zwiększają masę mięśni.

Zobacz również

Poprzednie
Następne