Porady

Czym jest elektrostymulacja mięśni EMS?

Elektryczna stymulacja mięśni, znana również jako EMS, jest technologią stosowaną w wielu dziedzinach, wśród których można wyróżnić między innymi fizjoterapię, czy szeroko pojętą medycynę estetyczną, w tym zabiegi odchudzające. EMS to nieinwazyjny sposób stymulacji mięśni, wykorzystujący impulsy elektryczne do wywoływania ich skurczy, podobnie jak ma to miejsce podczas ćwiczeń. Jest to bardzo efektywne rozwiązanie pomagające w budowaniu masy mięśniowej, zwiększaniu siły i poprawie wyników sportowych. Czym jednak dokładnie jest stymulacja mięśni EMS? W tym artykule poznasz jej sposób działania i potencjalne korzyści, jakie niesie za sobą stosowanie tej metody.

EMS – wzmocnienie mięśni bez żadnego wysiłku

Korzyści płynących ze stymulacji mięśniowej EMS jest wiele i obejmują one zarówno wzmocnienie mięśni, jak i redukcję czasu potrzebnego na ich regenerację. Jedną z najbardziej znaczących zalet płynących z EMS jest to, że zarówno przyrost masy mięśniowej, jak i redukcja tkanki tłuszczowej mają miejsce szybciej niż w przypadku praktykowania tradycyjnego treningu. W trakcie ćwiczeń siłowych liczba powtórzeń, które możemy wykonać, jest ograniczona z uwagi na wysiłek, jaki trzeba w nie włożyć, natomiast w przypadku EMS do skurczu mięśni używane są impulsy elektryczne, co oznacza, że praca mięśni jest znacznie intensywniejsza, mimo tego, że my sami odpoczywamy.

Dla kogo przeznaczona jest stymulacja mięśniowa EMS?

EMS może przynieść korzyści szerokiemu gronu osób, od sportowców i entuzjastów fitnessu, po osoby wracające do zdrowia po przebytych urazach. Miłośnicy aktywności fizycznej chętnie wykorzystują EMS do budowy mięśni, zwiększenia siły i poprawy wydajności. Technologia ta pomaga również profesjonalnym sportowcom w powrocie do zdrowia zarówno po mniejszych, jak i nieco poważniejszych kontuzjach, tym samym umożliwiając im szybszy powrót do treningów.

EMS jest cennym narzędziem także w dziedzinie rehabilitacji. Wykorzystując impulsy elektryczne do kurczenia i rozluźniania mięśni, może pomóc w zwiększeniu zakresu ruchu, zmniejszeniu bólu i przyspieszeniu procesu leczenia.

Elektrostymulacja mięśni wpływa również na poprawę jakości życia seniorów. Z wiekiem nasze mięśnie naturalnie zaczynają zanikać, co prowadzi do utraty siły i mobilności. EMS pomaga spowolnić ten proces i utrzymać je zdrowsze i silniejsze.

Dodatkowe korzyści płynące z EMS

Najpopularniejszą funkcją EMS bez wątpienia są właściwości odchudzające, jednak ta technologia ma również szereg innych zastosowań. Elektrostymulacja może być stosowana w celu zmniejszenia bólu, przyspieszenia procesu gojenia, czy poprawy krążenia. Dodatkowo EMS bardzo często wykorzystuje się, jako wsparcie w fizjoterapii, pomagając pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia po urazach i operacjach. Wśród pozytywnych skutków stosowania elektrostymulacji znajduje się również zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że EMS jest bardzo skuteczną pomocą w walce ze stresem. Kiedy impulsy elektryczne docierają do ciała, zostają uwolnione endorfiny, co pozytywnie przekłada się nie tylko na zdrowie, ale i na samopoczucie.

Zobacz również

Poprzednie
Następne